nedeľa 30. novembra 2014

TIPY A TRIKY AKO LEPŠIE PREDAŤ BYT ČI DOM

Každý zdravý človek vníma priestor nie len očami ale aj čuchom a sluchom. Zmyslové vnímanie môže vyvolať silné emócie, pozitívne aj negatívne. Zbavte priestor nevábnych pachov. Rozvoňajte váš domov hoci aj „zástrčkovou voňkou“.

UPRACTE
Kľúčovým zmyslom, ktorý ovplyvňuje naše vnímanie je zrak. Čistý, uprataný priestor nevytvára stresové situácie a dovoľuje bezpečné a plynulé pohybovanie sa po priestore. Táto jednoduchá, ale zato veľmi účinná technika úpravy nehnuteľnosti pred predajom prináša veľké výsledky. Urobte generálny poriadok a nablýskajte kuchyňu, kúpeľňu, WC, nábytok, aj spotrebiče.

ZBAVTE SA ZBYTOČNOSTÍ
Priestor preplnený nábytkom a zbytočnosťami pôsobí opticky menšie. Ak je to možné, odstráňte ich. Odložte všetko, čo je osobné, čo priestor „zmenšuje“. Veľkolepé zbierky jelenieho parožia alebo porcelánových sloníkov nemusia osloviť každého. Treba sa odosobniť, nepredávajú sa totiž vaše zbierky alebo trofeje, ale obyčajný priestor. Začnite si postupne triediť veci a pripravovať na sťahovanie. Rovnako nedovoľte, aby Vám niekto vstupoval do súkromia a cítil sa preto nepríjemne. Cieľom je odstrániť z nehnuteľnosti vašu „pečať“ a dodať priestoru univerzálnu atraktivitu, ktorá osloví väčšinu záujemcov.

PRETRIEĎTE A USPORIADAJTE NÁBYTOK
Pretrieďte, doplňte alebo usporiadajte nábytok, tak aby kupujúci mohol priestor „vychutnať“. Veľa kresiel alebo skriňového nábytku bráni vo výhľade a priestor zmenšuje. Kupujúci chce metre štvorcové, za ktoré má zaplatiť. Nebojte sa presunúť nadbytočné kreslo z obývačky do prázdnej izby a vytvoriť napr. čítací kútik. Usporiadajte nábytok tak, aby ste vytvorili, čo najlepší vizuálny dojem.

ROZJASNITE PRIESTOR FARBAMI A SVETLOM
Ak sa rozhodnete nehnuteľnosť vymaľovať, ulahoďte pri výbere farby aj duši. Pôsobenie farieb v priestore vie emócie tlmiť aj provokovať. Vyberajte skôr neutrálne farby. Tmavé kúty, tmavé miestnosti rozjasnite novými farbami alebo svetlom. Málokto chce bývať v pochmúrnom priestore. Správna intenzita, farba a namierenie svetla dokáže zázraky. Miestnosť pôsobí príjemnejšie, ak je osvetlená rôznymi nezávislými svetlami, ako jedným veľkým, silným na plafóne.

OPRAVTE POŠKODENIA
Opravte poškodenia, nedajte kupujúcemu šancu na znižovanie ceny. Kvapkajúci vodovod, vŕzgajúce dvere alebo odpadávajúce dvierka na kuchynskej linke nie sú najlepším zrkadlom dobrého hospodára. Podvedome môže kupujúceho napadnúť, čo všetko je ešte pokazené a bude treba po kúpe opraviť. Ak sú vady, ktoré sa nedajú odstrániť alebo sa dajú odstrániť len finančne náročnou opravou (alebo výmenou) je potrebné na to kupujúceho upozorniť. Kupujúci by mohol po zistení zamlčanej vady žiadať zníženie kúpnej ceny, prípadne by mohol od kúpnej zmluvy odstúpiť a museli by ste mu vrátiť peniaze.

PRIPRAVTE „SCÉNU“
Zútulnite priestor dekoráciami, osvetlením alebo textíliami, či sviečkami. Oživte izby kvetinami, najlepšie čerstvo strihanými vo váze. Sedaciu súpravu v obývačke spestrite vankúšikmi. Do kuchyne naaranžujte ovocie, kvety, na jedálenský stôl pripravte prestieranie. Do kúpeľne dajte čisté uteráky a pár sviečok. V spálni dajte nové posteľné prestieranie. Takýmito nepatrnými drobnosťami vytvoríte domov, do ktorého sa bude chcieť každý nasťahovať.

Pri predaji bytu potrebujete tieto dokumenty:
 • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra (nie z internetu)
 • fotokópiu z katastrálnej mapy
 • pôvodnú nadobúdaciu zmluvu (teda zmluvu, na základe ktorej ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti, ak ste sa stali vlastníkom v rámci dedičstva, tak právoplatné notárske osvedčenie o dedičstve).
 • potvrdenie o veku stavby (bytového domu) - vydáva ho správca (bude ho treba na prípravu znaleckého posudku pre hypotekárnu banku)
 • potvrdenie správcu bytového domu o tom, že sa nie sú nedoplatky za služby a média spojené s užívaním bytu
 • posledné ročné vyúčtovanie od správcu bytového domu
Pri predaji domu potrebujete tieto dokumenty:
 • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra (nie z internetu)
 • fotokópiu z katastrálnej mapy
 • pôvodnú nadobúdaciu zmluvu (teda zmluvu, na základe ktorej ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti, ak ste sa stali vlastníkom v rámci dedičstva, tak právoplatné notárske osvedčenie o dedičstve).
 • kolaudačné rozhodnutie
 • stavebnú dokumentáciu (vrátane revíznych správ)
 • posledné faktúry za vodu, elektrinu, plyn
Pri predaji bytu potrebujete tieto dokumenty:
 • aktuálny výpis z listu vlastníctva z katastra (nie z internetu)
 • fotokópiu z katastrálnej mapy
 • územnoplánovaciu informáciu (vydáva ju obec bezplatne) na základe žiadosti (vzor žiadosti stihnete tu)
 • odborný posudok, ak bol urobený geologický prieskum podložia (príp. výšky spodnej vody)
 • ak sú k dispozícií napájacie body na inžinierske siete (voda, elektrina, plyn), vyjadrenie správcov sietí o možnosti napojiť sa na ne.