štvrtok 16. júla 2015

Slnko, teplo, voda, leto...

Slnko, teplo, voda, leto... ideálny čas na vytúženú dovolenku. Už ste si naplánovali kam vycestujete za oddychom a novými zážitkami? Alebo patríte ku dobrodruhom, ktorí si do pár minút zbalia svoje batohy a vyberú sa na cestu?
To, či si dovolenku naplánujete do najmenších detailov alebo prebudíte v sebe dobrodruha, nie je vôbec dôležité. V oboch prípadoch očakávate, že vaša dovolenka bude ideálnou od začiatku až do konca. 
Nie nadarmo sa hovorí, že „náhoda je blbec“. V prípade dovolenky to platí dvojnásobne. Je veľa vecí, ktoré neplánujete a môžu sa stať. Tie príjemné vás potešia a tým ostatným sa snažíte predchádzať. Cestovné poistenie vám rozhodne pri tom môže pomôcť.
Uvažovali ste niekedy nad tým, o koľko sa môže vaša dovolenka predražiť, ak nastane udalosť, na ktorú nie ste pripravení a zabezpečení? Strata alebo krádež batožiny, havária, ochorenie, a či úraz? 
Koľko peňazí budete potrebovať na vyriešenie týchto nepríjemných situácií v zahraničí? Môže sa to vyšplhať od niekoľko stovák, až po státisíce eur. 

Jednorázové alebo celoročné cestovné poistenie?

Ponuka cestovného poistenia je naozaj široká. Ponúkajú ho takmer všetky väčšie poisťovne, ktoré u nás pôsobia. Nosnou úlohou cestovného poistenia je preplatenie liečebných nákladov v zahraničí. 
Postupom času sa cestovné poistenie rozšírilo aj o ďalšie udalosti ako je strata alebo krádež batožiny, odcudzenie dokladov, zásah horskej služby, právna zodpovednosť, trvalý úraz alebo poistenie zájazdu. 
Môžete sa stretnúť so štandardným krátkodobým  alebo celoročným cestovným poistením. 
Štandardné cestovné poistenie využívajú skôr klienti pri jednorázovej ceste do zahraničia. I keď toto nie je zaručeným pravidlom. Existujú ponuky celoročného cestovného poistenia, ktoré sú pre klienta cenovo výhodnejšie v porovnaní s krátkodobým cestovným poistením. 
Celoročné cestovné poistenie využívajú klienti pri dlhšom alebo pravidelnom cestovaní do zahraničia (či sú to pracovné cesty alebo pravidelné nakupovanie v zahraničí). 

Čo pri cestovnom poistení nesmiete prehliadnuť

Ak si kupujete zájazd, niekedy narazíte na cestovné poistenie, ktoré je súčasťou balíčka. V tomto prípade sa odporúča preštudovať si všetky podmienky zmluvy. Pozor si dávajte predovšetkým:
  • na lokalitu, kam cestujete,
  • na aktivity, ktoré budete na dovolenke vykonávať,
  • na výšku poistných limitov,
  •  a na ďalšie riziká.

Lokalita

Ovplyvňuje výšku poistného, ktoré klient v konečnom dôsledku zaplatí. 
Podľa poisťovní je aktuálne usporiadanie sveta väčšinou rozdelené na „Európu“ a „Svet“. V prípade cestovného poistenia to znamená, že európske destinácie vrátane Egypta, Turecka a Tuniska, sú zaradené do inej cenovej tarify než ostatné destinácie (svet). 
Klienti si zároveň musia dávať pozor na nestabilné krajiny alebo štáty, v ktorých prebiehajú vojenské konfliktyV takomto prípade poisťovne vyhlasujú výluky z plnenia. Znamená to, že poisťovne dopredu vylučujú akékoľvek plnenie z poistnej zmluvy. 

Aktivity

Drvivá väčšina základných cestovných poistení nezahŕňa všetky riziká. Z plnenia poistenej udalosti sú vylúčené najmä rizikové a extrémne športy.Zoznam týchto športov nájdete v zmluvných podmienkach poistenia. 

Poistné limity

Sú dôležitou súčasťou zmluvy, pretože určujú koľko vám poisťovňa vyplatí v prípade poistnej udalosti. Preto sa vždy, pri uzatváraní zmluvy, spýtajte na výšku limitov. Ideálne je, ak je základný limitliečebných nákladov neobmedzený. V roku 2012 by vás operácia slepého čreva v Kanade vyšla na 22 000 €. 
V tabuľke nižšie uvádzam ďalšie poistné udalosti a výšku poistných plnení, ktoré poisťovňa Allianz v roku 2012 vyplatila svojim klientom z cestovného poistenia, ako úhradu liečebných nákladov v zahraničí. 
Lokalita
Poistné plnenie
Poistná udalosť
USA
111 000 €
Úraz bedrovej kosti – hospitalizácia a repatriácia
USA
32 000 €
Epileptický záchvat – ošetrenie
Egypt
31 000 €
Fraktúra ramena a zápästia
Japonsko
27 000 €
Vyhľadanie nezvestného – záchranná činnosť
USA
25 000 €
Vysoký tlak – ošetrenie a lieky
Nemecko
23 000 €
Viacnásobné zlomeniny
Chille
19 000 €
Zlomené zápästie
(Zdroj: Allianz – slovenská poisťovňa, a.s. – tlačová správa) 
Ošetrenie v zahraničí nie je vôbec lacnou záležitosťou.  
Cestovné poistenie je preventívnou záležitosťou. Vyplatí sa ho „pribaliť“ do cestovných kufrov. Môže zachrániť úspory, ale aj ľudský život