pondelok 7. septembra 2015

Niečo o investovaní...

...v skratke:
Vkladná knižka už nie je IN.
Aké sú možnosti investovania?
Terminovaný účet pre začiatočníkov
Prekonajte infláciu podielovými fondami
Investujte pravidelne
Akcie alebo dlhopisy?
Investovania sa nemusíte báť
Naši rodičia nám zvykli zakladať vkladné knižky, kde pravidelne mesačnou sumou zhodnocovali náš majetok na štart do života. Život však odštartoval a dnes už je vkladná knižka prežitok. Výhodnejšie ako sporiť je investovať a najlepšie - investovať pravidelne a so ziskom. 
Tak ako si môžete pri sporení odkladať malé sumy, tak aj investovať sa dá už od menších súm. Pre investovanie financií existuje niekoľko možností, ako ich zhodnotiť a počas krízy neprerobiť, ale naopak, zarobiť.
Ak si chcete vytvoriť pohotovostnú rezervu a nechcete hneď na začiatku riskovať, mali by ste na začiatok vyskúšať terminovaný účet, alebo ešte lepšie - niekoľko terminovaných účtov s rôznou dĺžkou viazanosti. Peniaze sa vám budú zhodnocovať, postupne ich môžete vyberať a potom začať investovať. Samozrejme, s rozvahou a v rámci svojich možností.
Pri dlhodobom investovaní sa nemusíte báť krátkodobého poklesu finančného trhu, strašiakom je inflácia. Ak investujete do budúcnosti, či už vašej alebo vašich detí, mali by ste vedieť, že dôležitý je horinzont investovania(akú dlhú dobu chcem investovať) a diverzifikácia investície (rozdelenie do viacerých investičných nástrojov). Oplatí sa teda investovať aj do viacerých diverzifikovaných nástrojov, ako sú napríklad podielové fondy. Tie sú tvorené financiami viacerých investorov, spravuje ich správcovská spoločnosť, ktorá ich následne investuje do rôznych aktív. Podielové fondy sa najviac oplatia pri pravidelnom investovaní nižších súm. 
Pri pravidelnom investovaní máte veľkú šancu vyhnúť sa tomu, že nakúpite draho a predáte lacno. Typický investorský problém straty sa vás tak vôbec nemusí týkať a silu investovania využijete naplno. Pravidelné investovanie vám môže priniesť dlhodobé zisky, vďaka ktorým zhodnocujete váš majetok a osobné finančné portfólio. 
Investovať sa oplatí najmä v čase výpredajov, kedy investormi hýbu viac emócie ako racionálne zmýšľanie. Práve v čase trhových výpredajov na vás totiž čakajú najlákavejšie investičné príležitosti, pri ktorých môžete zhodnotiť svoj majetok.
Aj to sú možnosti, ako investovať peniaze a získať pri inflácii prémiu. Akcie sú totiž podiely spoločností na burze, vhodné najmä pre investora, ktorý má finančné možnosti a čas skúmať pohyby a firmy obchodované na burze. Ak sa bojíte rizika, investovanie do akcií prenechajte správcovi akciového fondu.
Na Slovensku sú jednou z obľúbených foriem investovania dlhopisy. Pri dlhopisoch „požičiavate“ svoje peniaze konkrétnemu podniku s určitým úrokom. Pri akciách aj dlhopisoch by ste mali dobre zvážiť vaše možnosti a najmä zanalyzovať podnik, do ktorého investujete.
Prináša zisk, obohacuje váš majetok a je len na vás, do čoho budete investovať. Zväčša závisí od vašich finančných možností a znalosti finančného trhu, ktorý spôsob investovania vašich prostriedkov si vyberiete. Pravidelným investovaním a rozložením svojej investície medzi rôzne investičné nástroje sa môžete vyhnúť riziku straty v prípade krízy a bez obáv sa vám budú peniaze zhodnocovať.