sobota 28. mája 2016

Bezkontaktné karty sú dnes IN

Máte ju aj vy?
Zmestíte sa do 20 €? Ak áno, plaťte!

Bezpečnosť by mala byť na prvom mieste
Dvakrát sa “pípnuť” nedá

Pokiaľ je výška sumy, ktorú sa chystáte zaplatiť, do výšky 20 €, bude vám umožnené zaplatiť na platobnom termináli bezkontaktnou platobnou kartou. Pokiaľ je suma vyššia, je potrebné zadávať aj PIN kód. Z hľadiska bezpečnosti môžete byť požiadaní o zadanie PIN kódu pri platbe kartou aj pri nižších sumách. Bezkontaktne môžete platiť všade tam, kde uvidíte znak bezkontaktnej platby. 


Bezkontaktná platobná karta je zabezpečená najmodernejšími šifrovacími technológiami prenosu dát. Využívajú čip, ktorý komunikuje s terminálom a kartou je možné zaplatiť len do vzdialenosti približne 5 centimetrov. Pokiaľ platíte bezprostredne niekoľko krát po sebe bezkontaktne, v záujme bezpečnosti je požiadavka kontaktnej transakcie a zadania PIN kódu. V prípade odcudzenia bezkontaktnej karty je možné ju zablokovať, buď telefonicky priamo na infolinke konkrétnej banky, prípadne môže byť možnosť zablokovať ju aj cez internet banking. Na trhu však existuje množstvo produktov, ktoré vedia kartu ochrániť aj “mechanicky”. Sú to rôzne púzdra či obaly, ktoré zamedzujú prechodu signálu. 

Ak sa obávate, že pri bezkontaktnej platbe kartou sa môže stať, že vám peniaze odídu dvakrát, nemusíte sa obávať. Dvojité načítanie karty nie je možné, ak aj náhodou kartu priložíte k terminálu dvakrát, prípadne viackrát, započíta sa len jedna platba. 

Platiť bezkontaktne môžete v podstate takmer bez obáv. Jednoducho, rýchlo a pohodlne zaplatíte menšie čiastky, ktoré vám ušetria čas pri bežnom nákupe.